Noorte edukuse õppeprogramm

Kas raha tuleb tõesti seina seest või kasvab hoopis puu otsas? Kui see on tõsi, leiame meie kindlasti selle seina, mille ääres seista ning puu, mida istutada. Erineme kõikidest teistest, sest teeme majandusteemad eriti põnevaks. Kas teie näiteks teate, mis on monopoli võitmise saladus või mitu korda peaks veeretama täringut, et saada kaks korda järjest numbrit “6”? Kuidas kasutada nutiseadet majanduslikult nutikalt või mitu miljonit piletit tuleb osta selleks, et võita loterii 300 000 eurone jackpot? Kuidas mul õnnestus kasvatada oma raha, vaid mõne aastaga, 400 eurost mitmesaja tuhandeni? Kuidas kasutada raha, et teha sellest raha? Millised on võimalused ja riskid selles maailmas? Kuhu investeerida, millist tööd otsida, mida õppida, kuidas alustada ettevõtlusega? Neile ja paljudele teistele küsimustele leiame kohtumiste käigus vastused.

Mida nooremalt hakkame mõistma enda ümber toimuvat, seda lihtsam on meil tulevikus läbi lüüa.Noorte edukuse õppeprogramm ongi loodud selleks, et aidata noortel olla tulevikus majanduslikult edukamad ja õnnelikumad. Elus pole raha kindlasti omaette eesmärgiks. Kuid see on vahendiks, mille abiga saame täita oma unistusi. Oleme kohandanud teooria ning praktilised ülesanded mänguliseks, vahvaks ja õppija vanusele vastavaks. Õppetööd läbiviimist ei planeeri me alates 2023 aastast enam Tallinna Tehnikakõrgkoolis. Kuna üle Eesti on tekkinud suur nõudlus õppes osalemise vastu, siis alates 2023 õppeaasta sügisest toimuvad reaalajas kohtumised üle veebikeskkonna. Enam pole vahet, kas olete Tallinnast, Põlvast või Hiiumaalt, sest õppetöös osalemine on muutunud lihtsamaks ning mugavamaks kui eales varem.

Unistama peab alati suurelt, kuid unistusteni jõudmiseks tuleb alati pingutada. Sa võid saada kelleks iganes sa soovid ja mitte miski ei takistaks just sinul olla 20 aasta pärast näiteks Eesti, Euroopa või suisa maailma 500 enimteeniva inimese hulgas.

Noorte edukuse õppeprogramm

Sihtgrupp

Vastavalt vanusele oleme loonud järgnevad grupid: 4-6 klass, 7-9 klass, 10-12 klass.

Grupi suurus: 4-6 klass kuni 15 õpilast, 7-12 klass 20 õpilast.

Eesmärk

Õppeprogrammi eesmärk on arendada üldiseid teadmisi majanduse, raha ning investeerimise teemadel. Õppetöö käigus jagame noortele teadmisi ja oskusi, mis aitavad neil tulevikus edukamalt ning iseseisvalt hakkama saada. Läbi õppeprotsessi arendame noorte huvi uute teadmiste ja neid ümbritseva keskkonna vastu.  Praktikumide käigus õpime läbi mänguliste situatsioonide baasteadmisi: teadlikust tarbimisest, suhtlemisest, raha kogumisest ja paljust muust. Õpingute vältel arendame noorte üldisi õpiharjumusi, hoiakuid ja meeskonnas töötamise oskust. Lisaks sellele on õppetöös osalejatel võimalus endale leida uusi ja toredaid sõpru.

Õppesisu

Teoreetiline ja praktiline osa (vastavalt vanusegrupile tutvustatakse järgnevaid teemasid):

 • Üldine majanduskeskkond, selle kujunemine ja toimimine;
 • millist väärtust raha omab, kuidas kujunevad toodete/teenuste hinnad;
 • inimeste harjumused ja ostukäitumine;
 • raha teenimine ja töötamine;
 • ettevõtlus ja sellega alustamine;
 • harjumused ja rutiin;
 • õppimise vajalikkus ja töö leidmine tulevikus;
 • raha kogumine ja investeerimine;
 • nutivahendid ja nende mõistlik kasutamine;
 • enesemotivatsioon ja sihtide seadmine.

Õpiväljundid

 • Mõistab ennast ümbritsevat majandusruumi senisest paremini;
 • omab paremaid teadmisi rahast ja selle väärtusest;
 • mõistab ettevõtluse eesmärke ja riske;
 • omab teadmisi sellest, kuidas raha teenida ja koguda;
 • omab paremaid teadmisi töötamisest, töökoha leidmisest ja õppimise vajalikkusest;
 • teab, millised on erinevad võimalused raha investeerimiseks;
 • kasutab nutiseadmeid sihipäraselt oma eesmärkide saavutamiseks;

Õppetöö ja programmi edukas sooritamine

Õpe toimub igal nädalal ühe korra ja kestab 60 minutit. Antud õppeprogrammi kestvuseks on kaheksa kuud. Kõikidel huvilistel on võimalik õppeprogrammiga liituda ühel korral aastas ehk septembri jooksul. Õppeprogrammi edukaks läbimiseks loetakse õppetöös vähemalt 80% ulatuses osalemist ning praktikumide sooritamist. Õppeprogrammi lõpus väljastatakse vanusegrupile vastav tunnistus. Kõiki oma vanusegrupi edukalt läbinud noori, ootame alati õppeprogrammi jätkama järgnevates vanusegruppides.

* Õppetöögraafik lisatakse peagi meie kodulehele. Kohatasu ühes kalendrikuus on 35€. Registreerimiseks kirjutage: info@ehma.ee ning lisage sinna oma nimi, lapse nimi, kool ja klass. Pärast kirja saamist võtame teiega personaalselt ühendust.

Õppejuht – M. Lokotar

Olen tegutsenud aastaid erasektoris ja seda küllaltki edukalt. Kokku olen töötanud kuues organisatsioonis ja osalenud 11 põnevas projektis. Oma esimesed kogemused koolitajana sain juba 2013 aastal. Lisaks sellele olen juhtinud regiooni suurimas kutsekoolis suurimat õppeosakonda ning töötanud hindamiseksperdina Eesti Hariduse Kvaliteediagentuuris. Täna olen ma külalislekotriks erinevates õppeasutustes. Oma ettevõtte asutamiseni jõudsin ma 22-aastasena ning oma esimese päris investeeringuni 15-aastaselt.

Kui hakata mingit tööd tegema, siis tuleb seda teha sooviga olla parim. Parimad teenivad valdkonna keskmistest oluliselt rohkem. Tean seda, sest olen erinevatel ametikohtadel olnud pikki aastaid parimate hulgas. Teenin töötades numbreid, millest paljud inimesed unistavad, numbreid millest ma ise samuti kunagi vaid unistasin. Kuid tasub meeles pidada, et raha ei ole eesmärk omaette. Kapitalistlikus maailmas võimaldab see inimestele lihtsalt erinevaid valikuid. „Majanduslikult saavad kõige edukamateks inimesed, kes suudavad teenida raha magamise ajal.“ – Madis Lokotar 2020. Senise haridustöö raames olen pälvinud tunnustuse „Praktik Cum Laude“ meisterliku ja pühendumusega praktikajuhendamise eest.